Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Články-poradna
  3. Články 2013
  4. Jak mohou alarmy ochránit

Jak mohou alarmy ochránit

Jak mohou poplachová zařízení ochránit Váš domov



Chcete-li celkově zabezpečit Váš domov, nechte si nainstalovat mechanické zabezpečení dveří a oken s uživatelsky příjemným poplachovým zařízením.

Pokud si necháte namontovat mechanické pojistky, můžete si být jisti, že jste udělali dobře, neboť mohou dobře zabránit zlodějům, aby vnikli do Vašeho obydlí. Nikdy ale nezareagují na pokus o proniknutí tím, že by vyhlásili poplach a přivolali tak pomoc. O tohle se stará elektronický hlásič krádeže vloupáním, nejlépe poplachového zařízení. To může vyvolat poplach, buď na místě, nebo například pomocí telefonu a je velmi účinným doplňkem mechanických pojistek.



Mechanika a elektronika mohou zajistit komplexní zabezpečení

Nezapomínejte, že základ účinného bezpečnostního systému tvoří vždy mechanická ochrana, což jsou kvalitní zámky, pojistky proti vypáčení a podobně. Zloději ale dokážou překonat téměř každou mechanickou ochranu, neboť žádný zámek není dost rafinovaný, lupiči mají dnes velmi moderní nástroje, a proto je dobré být připraven a držet se krok před nimi. Je vhodné, nechat si namontovat poplachové zařízení, jako například různé objektové alarmy, které vzbudí v okolí patřičnou pozornost, že se ve Vašem bytě či domě něco děje a zloděje tak dostatečně vyplaší. Poplachové alarmy je možné zapojit přímo na dveřní zámek nebo na oddělený klíčový spínač.

Princip funkce poplachového zařízení

Domovní alarmy jsou jakýmsi doplňkem k mechanickému zabezpečení objektu a umí účinně přivolat pomoc.

Každé poplachové zařízení se skládá ze tří základních složek:

-senzory (detektory)

-poplachová ústředna

-spouštěč poplachu

 

Můžete si také nechat nainstalovat další doplňková zařízení, jako například pro telefonní nebo rádiové spojení poplachového systému s centrálou. Všechny tři komponenty spolu velmi úzce spolupracují následujícím způsobem:

Detektor neboli senzor zaznamená fyzikální změny ve sledované zóně a vzápětí je signalizuje poplachové ústředně, se kterou je spojen telefonicky nebo i bezdrátově. Poté poplachová ústředna zareaguje naprogramovaným způsobem na tento signál tím, že ihned nebo s předem naplánovaným zpožděním spustí optický nebo akustický poplach, popřípadě přivolá automaticky pomoc telefonem.

V současné době si můžete vybrat vhodný detektor (senzor) pro kteroukoli zabezpečovací úlohu.

K cenově nejvýhodnějším a nejjednodušším senzorům patří elektromechanické spínače, které zajišťují dveře, okna a tak dále. Má tu výhodu, že se dokáže zapnout při otevření dveří, spojit se s centrálou a spustit poplach.

Magnetické spínače neboli také jazýčkové spínače reagují na otevření oken i dveří. Jsou složeny ze dvou plastových skříněk podobného vzhledu. V jedné je magnet a ve druhé vlastní spínací prvek, který se nazývá jazýčkový kontakt. Magnetický spínač se rozepne, jakmile se magnet vzdálí od spínače. Reaguje na vzdálenost 3 – 5 mm. Jazýčkový kontakt je složen ze vzduchotěsně uzavřené trubičky, která je naplněná ochranným plynem. Uvnitř jsou zataveny dva pružinové kontaktní jazýčky, které přesahují zhruba o 1 mm. Oba kontakty se k sobě přitisknou a spustí proudový obvod a naopak, když se od sebe oddělí, což se stane při otevření okna nebo dveří, tak se proudový obvod přeruší a tím se spustí poplach. Celý systém funguje velice spolehlivě.

Detektor rozbití skla se používá pro zajištění okenních tabulí. Na trhu jsou dva druhy, aktivní a pasivní senzory. U pasivního reaguje senzor mechanicky na vysoké vibrace, které vznikají při rozbití skla. Naproti tomu aktivní detektory jsou vybaveny piezoelektrickým měničem, který převádí vibrace, které vznikají při rozbití skla na měřitelné proudové impulzy. Tyto detektory můžeme přichytit silikonovým lepidlem a to přímo na střeženou tabuli.

Detektor pohybu má na starost hlídání vnitřních prostorů, to je hlavní rozdíl oproti, dosud zmiňovaných senzorů. Nejčastěji využívají infračerveného (tepelného) záření, které vydává člověk. Tento přístroj zachycuje optickým zařízením prostor pod určitým úhlem. Jakmile se zloděj vyskytne v objektu, přístroj zachytne teplo, které vyzařuje a spustí poplach

Poplachová ústředna je vlastně takový mozek elektronického zabezpečovacího systému. Máme kabelové ústředny a bezdrátové zařízení. U kabelové techniky to funguje tak, že každý detektor je spojen s ústřednou kabelem. U těchto zařízení je velmi bezpečná bezpečnost přenosu. Montáž je oproti tomu velmi nákladná.

U bezdrátového systému je každý detektor opatřen malým vysílačem, který odesílá své signály přijímači v centrále. Je důležité, aby data byla zakódována, předejde se tím tak možné sabotáži. Náklady na instalaci jsou mnohem nižší, než je tomu u kabelové techniky.

V obou případech signály docházejí do ústředny, která je tak zvaným mozkem celého zařízení. Ústředna dokáže vyhodnotit přicházející signály a vyhlásit poplach.

Obsluha zabezpečovací ústředny je velmi snadná. Pokud vypadne elektrická síť, musí baterie vestavěná do centrály, zajistit provoz zařízení nejméně po dobu 60 hodin.

Spínače a jejich funkce

Poplachové zařízení je zapínáno a vypínáno přímo v ústředně. Pokud dáváte přednost pohodlí, pořiďte si dodatečně interní nebo externí spínače, které se instalují v okolí domovních dveří. Je vhodné nechat namontovat spínač také například do ložnice, neboť můžete zapnout zařízení i v době, kdy jste doma.

Doporučujeme u všech zařízení nechat namontovat pojistku proti chybné obsluze. To znamená, že do střežených prostor můžete vstoupit pouze tehdy, když jsou vypnuta všechna poplachová zařízení. Nedojde tak ke zbytečným nepříjemnostem. Tato opatření lze provést jak elektronickou tak mechanickou cestou. Nechte si poradit od kvalifikovaných odborníků.



Přivolat pomoc dokážou detektory poplachového zařízení

Pokud si necháte namontovat poplachové zařízení neboli alarmy, můžete si být jisti, že jste udělali opravdu dobře. Nedokážou sice zabránit vloupání, ale správně vybrané a instalované alarmy umí velice spolehlivě pomocí detektoru přivolat pomoc. Akustické a optické detektory mohou lupiče vylekat nebo alespoň upozornit sousedy, aby podnikli náležité kroky.

Bohužel velmi často dochází k falešným poplachům, které bývají nejčastěji způsobené neodbornou manipulací, proto sousedé tyto alarmy často ignorují a tím postrádají svůj hlavní smysl. Proto doporučujeme tak zvaný poplach na dálku, kdy jsou cíleně a automaticky informovány bezpečnostní a strážní agentury, nejčastěji telefonem.

Pokud se jedná o zabezpečení přítomných osob, je možné spustit interní poplach. U takto zapojeného zařízení jsou aktivovány jen určité detektory. Majitel objektu tak může přivolat pomoc telefonem nebo signálem například při přepadení. Tento tak zvaný hlásič přepadení bývá pevnou součástí poplašného zařízení.



Mimo výše popsané senzory, popřípadě detektory, které jsou instalované k ochraně proti vykradení, máte možnost ke každé poplachové ústředně přidat ještě další hlásiče, které reagují na požár, kouř, unikající plyn a podobně.

Tepelný hlásič požáru

Pokud se zvýší teplota v bezprostředním okolí senzoru asi na 60 stupňů, ihned se sepne bimetalový pásek, který odešle poplachový signál do ústředny.

Opticko-kouřový hlásič

Optická čidla zde reagují na kouř a tím se požár zjistí co nejdříve. Tyto hlásiče pracují podle optického principu.

Hlásič plynu

Má senzor na způsob polovodičů, který je schopný reagovat na přítomnost plynu v oblasti, kterou střeží. Díky tomu nemůže dojít k explozi, neboť spustí poplach s dostatečným předstihem.

Hlásič vody

Umisťují se například na podlahu prádelny nebo koupelny, reagují na vlhkost a v případě potřeby spustí poplach.



Pozor na falešné poplachy!

Poplachová zařízení si můžete nechat instalovat i v případě, že to po vás pojišťovna nevyžaduje. Vždy klaďte důraz na kvalitu. Neboť je velmi důležité, aby každé poplachové zařízení spolehlivě fungovalo. Je nezbytné absolutně vyloučit falešné poplachy, kterých je stále velmi mnoho, a z velké části jsou způsobena neodbornou manipulací s tímto zařízením.

Pokud se bojíte si poplachové zařízení pořídit právě kvůli hrozbě falešných poplachů, zkuste zvážit možná rizika, ale zároveň i výhody.

Mnoho lidí se snaží brát ohled na sousedy, kteří beztak poplachové zařízení ignorují. Řešením je napojení poplachového zařízení na strážní nebo bezpečnostní agenturu, která se nachází v blízkosti objektu.



Plánování poplachového zařízení

Nabízejí se dvě otázky, zda si nechat objekt zabezpečit pouze v době, kdy jsou majitelé mimo domov nebo i v jejich přítomnosti. Většinou se zájemci kloní k té první možnosti.

Chceme-li objekt chránit účinně pouze v době své nepřítomnosti, je dobré nechat si namontovat detektor pohybu do rohů místností. Jde o komplexní zajištění, které je velmi oblíbené díky nízkým nákladům na montáž.

Pokud chcete svůj domov chránit i v době, když jste přítomni, zvolte si vnější zabezpečení, u kterého není omezena volnost pohybu ve vnitřních prostorách.

Jednotlivé možnosti ostrahy lze také různě zkombinovat. Rozhodně se o všem poraďte s odborníkem, který při navrhování poplachového zařízení vezme v úvahu místní podmínky.



Obsah je poskytnut pouze pro soukromé použití. Jakékoliv komerční použití, rozmnožování bez písemného souhlasu je přísně zakázáno. Hlídáno protikopírovacím vyhledávačem. V případě neoprávněného publikování bude požadována náhrada 1000,-Kč/den zveřejnění plus soudní náklady.

 

Máme více než 8000 kusů položek ve vlastním skladu.

ALARM, GSM ALARM, DOMOVNÍ ALARM, OBJEKTOVÉ ALARMY, VENKOVNÍ KAMERY, KAMEROVÉ SYSTÉMY, VIDEOTELEFONY, PIR SVĚTLA, ČASOVÉ SPÍNAČE, POŽÁRNÍ ALARM, PLYNOVÉ ALARMY, VODNÍ ALARM, BAZÉNOVÝ ALARM, AUTOALARM

 

 

 

 

Copyright© 2008-2030