Proč nakupovat u nás?
Máme více než 8000 kusů položek ve vlastním skladu.
Záruka na zboží až 7 let.
Doprava zdarma při nákupu nad 500,- Kč
- Úvod
- Články-poradna
- Články 2014
- Jak volit GSM Alarm
Jak volit GSM Alarm
Jak volit a instalovat GSM alarm
Bezdrátový GSM alarm
Statistiky hovoří zcela jednoznačně, mnoha krádežím a vloupáním by bylo možné předejít, pokud by byl objekt dostatečně zabezpečen elektronickým zabezpečovacím systémem (EZS). Před několika lety byla instalace tohoto alarmu záležitostí velmi nákladnou. Proto si to mohli dovolit jen bohatí lidé nebo firmy a společnosti, pro běžného občana byly tyhle služby téměř nedostupné.
Zájem zabezpečit si svůj majetek stále stoupal, poptávka po kvalitních zabezpečovacích zařízeních byla stále větší i mezi běžnými lidmi, výrobci se začali soustřeďovat i na tuto skupinu obyvatel. Nastavení a ovládání těchto nových alarmů bylo mnohem snazší, než tomu bylo u původních verzí. Nicméně i tak zde přetrvávaly dva zásadní problémy, jednak bylo ještě nutné propojovat čidla s centrálou pomocí kabelů a také bylo nutné informaci o vloupání přenášet na větší vzdálenost pouze přes pevnou telefonní linku.
Výrobci naštěstí rychle pochopili, že život bez drátů a kabelů bude podstatně jednodušší a začali se tomu přizpůsobovat. Díky tomuto zjištění nastal rozvoj alarmů, u kterých čidla, která detekují napadení objektu, komunikují s centrálou EZS pouze bezdrátově. Rozvoj GSM technologií také dopomohl k odstranění podmínky využití pevné telefonní linky. S rozvojem GSM technologií a zejména v souvislosti s tím, že se GSM telefony staly prakticky nejrozšířenějším druhem spotřební elektroniky na světě, došlo i k výraznému zlevnění GSM modulů pro GSM alarmy. Což je pro spotřebitele ta nejlepší zpráva.
Vývoj jde neustále kupředu
Za posledních 15 let udělal vývoj alarmů obrovské pokroky. Pryč jsou doby, kde se prodávala nemotorná a komplikovaná zařízení. V současné době dochází k tak velkému rozvoji zabezpečovací technologie po celém světě, že jsou tato zařízení dostupná každému. Zcela bezkonkurenčním králem je bezdrátový GSM alarm, který má velmi jednoduché nastavení a ovládání. Tento alarm vznikl přesně podle požadavků zákazníků. Tedy jako jednoduché, levné a odolné zabezpečovací zařízení, které nemá v současné době adekvátní konkurenci.
Samozřejmě, že ne úplně každý alarm odpovídá výše uvedeným požadavkům, protože všichni výrobci nemají dostatečné zkušenosti a také nejsou vždy ochotni vyrábět kvalitní zařízení. V naší nabídce však najdete opravdu kvalitní zabezpečovací zařízení, na které se můžete spolehnout.
Jednotlivé díly GSM alarmu
Základní GSM zabezpečovací systém je složen z těchto z následujících částí. Centrální jednotka zabezpečovacího systému je základnou celého zabezpečovacího systému a má vestavěný GSM komunikátor, pro komunikaci přes síť mobilních telefonů, který umožňuje odesílání SMS a eventuelně i vytáčení přednastavených telefonních čísel. Pro možnost komunikace musíte do centrální jednotky umístit SIM kartu.
Centrální jednotka GSM alarmu
Tato jednotka by měla obsahovat displej a klávesnici. Představuje to velkou výhodu v případě, že si GSM alarm pořídíte. Většina lidí preferuje možnost jednoduchého a rychlého nastavení, které zvládne každý laik. V takovém případě rozhodně doporučujeme klávesnici s displejem. Hlavní úkol této centrální jednotky je jasný, v pravidelných intervalech přijímat signály z jednotlivých bezdrátových čidel, které jsou rozmístěny po chráněném objektu. Jakmile dojde k pohybu, může centrála spustit sirénu a odešle sms zprávu na přednastavená telefonní čísla. Velmi rychle a snadno se tak vy i vaše okolí dozví, že ve vašem domě či bytě je nevítaná návštěva. Centrála může mít mnoho dalších možností, často je možné ji ovládat i na dálku.
Jak GSM alarm lze snadno ovládat
Základní ovládání tohoto bezdrátového alarmu je možné pomocí bezdrátové klíčenky, nebo přes sms příkazy. Velká výhoda je, když alarm obsahuje klávesnici. Pro zajištění a o odjištění centrály tak můžete využít právě klávesnici. Velmi záleží na tom, kolik místností a jak velké budete zabezpečovat. Pokud se bude jednat o jednu či dvě místnosti, pak vám bohatě postačí jednoduchá varianta GSM systému bez klávesnice a displeje.
Siréna – skvělý pomocník
Jakmile dojde k vyhlášení poplachu, siréna přijme signál z centrály. Některé druhy mají v sobě vestavěný také blikač pro zvýraznění efektu. Siréna je velmi hlučná a může tak snadno zaplašit vetřelce nebo alespoň upozornit sousedy.
Pohyblivé čidlo (PIR čidlo)
Toto čidlo je schopné v rámci svého dosahu zachytit pohyb tělesa, které má jinou teplotu, než je teplota v okolí. V současné době je toto čidlo asi nejvyužívanější k ochraně vnitřních prostor budov. Ve venkovním prostředí není vhodné, neboť by vznikaly falešné poplachy.
Magnetický spínač, snadné a účinné
Skládá se z magnetu a ovládací části. Tím, že se oddálí magnet od ovládací části, dojde k sepnutí spínače. Obvykle se využívá k zabezpečení vstupních dveří do objektu. Zřídkakdy se používají i na okna v kombinaci s detektory proti rozbití skla.
Požární hlásič se vyplatí
Aktivuje centrálu v případě, že detekuje již slabé zakouření objektu. Toto čidlo se běžně neinstaluje do prostor, kde hrozí zakouření tj. kuchyně, místnosti s lokálním topidlem na tuhá paliva, nebo do místností, kde se často kouří. To by bylo kontraproduktivní.
Zabezpečit byt, domy a kanceláře není rozhodně snadný úkol a je třeba brát v úvahu mnoho důležitých kritérií. Vždy se obracejte na opravdové odborníky, kteří vám se vším rádi poradí a pomohou.
Mnozí z vás se možná budou ptát, jaká je vlastně funkce GSM alarmu?
Funkce a předpoklady GSM alarmu
Jednoduše řečeno, je to systém, který slouží k ochraně oblasti a majetku, kterou chceme zabezpečit pomocí GSM technologie. Má za cíl dokonale zabránit tomu, aby nedošlo ke vniknutí cizí osoby do střeženého objektu. Pokud k tomuto vniknutí dojde, tak pomocí zprávy nebo volání na mobilní telefon dají vědět majiteli.
GSM alarm funguje na jednoduchém principu. V prostoru, který je chráněn, jsou rozmístěny senzory. Ty nejčastěji komunikují s centrální jednotkou, a to bezdrátově. Jakmile dojde k narušení prostoru, dojde k předání informací o narušení přes vestavěný GSM modul na váš mobilní telefon. Toto číslo je uloženo v paměti centrály. Těchto čísel můžete zadat do paměti více, například i číslo na dalšího člena domácnosti nebo na sousedy.
GSM alarmy jsou velmi univerzální zabezpečovací zařízení, které lze využít pro zabezpečení domu, bytu, firmy, obchodního stánku, garáž, dílny a jiných. Využití je skutečně velmi široké.
Tento bezdrátový systém se postupně stává velmi žádaným trendem.
Specifický typ GSM alarmu
Specifickým typem GSM alarmu je takzvaný ostrovní alarm. Toto zařízení má velmi sofistikované řízení spotřeby energie. Velkou výhodou je, že vydrží v provozu po mnoho měsíců a to jen díky menšímu akumulátoru nebo malému solárnímu panelu. Můžete jej využít všude, je zcela nezávislý na přípojce elektrické energie. Samozřejmě jej lze také napájet ze zásuvky. Využití solárního systému bez potřeby elektrické energie s sebou přináší mnoho pozitiv.
Jak vlastně GSM alarm funguje?
Jak už jsme psali výše, GSM alarm se skládá především z centrální jednotky, která může, ale také nemusí mít vestavěnou klávesnici. Dále sem patří čidla, která monitorují zabezpečený prostor. Pokud dojde k narušení, okamžitě uvědomí centrálu o tom, že se něco děje. Součástí dodávky bývá také obvykle siréna pro vnitřní použití. Centrála je napájena pomocí síťového adaptéru. V dodávce bývají také klíčenky, které slouží k základním operacím s GSM alarmem.
Výše uvedené části má v podstatě každý typ zařízení. Výchozí množství se samozřejmě může lišit, stejně tak typy čidel a klíčenek. Co se týče funkčnosti, tak největší rozdíly se týkají samotné centrály.
Využití bezdrátového čidla
Úvodem je důležité dodat ještě jednu důležitou věc, a to jakým způsobem se připojují detektory (čidla) k centrále alarmu. V současnosti se v podstatě bez výhrady pro zabezpečení používají bezdrátová čidla, jež mají schopnost komunikace s centrálou GSM alarmu s pomocí rádiových signálů.
Použití bezdrátových čidel je velmi snadné a zvládne to každý, čidla jsou jednoduše přemístitelná, systém je celkově snadno rozšířitelný a použití bezdrátových je laickým zákazníkem to nejjednodušší řešení.
Nyní tedy už máte přehled z čeho se GSM alarm skládá a jak funguje propojení čidel s centrálou a můžete nyní přistoupit k osvětlení samotného principu tohoto zabezpečovacího zařízení.
Na jakém principu GSM alarm pracuje?
Základnou je centrální jednotka, což je krabička, která se musí připojit k síťovému napájecímu adaptéru. Do ní se musí vložit běžná SIM karta, které je stejná jako v mobilních telefonech. Tato centrála slouží k tomu, aby přijímala a vyhodnocovala poplachové informace z jednotlivých čidel a zároveň odesílala SMS na čísla, které si předem stanovíte. Toto vykoná v případě, že vyhodnotí vniknutí do objektu. Většinou si můžete kromě zaslání sms nastavit také možnost volání nebo prozvánění na předvolená čísla na SIM kartě.
Sirény
Důležitou součástí dodávky GSM alarmu je také vnitřní siréna, která má za úkol spustit poplach. Tyto vnitřní sirény se obvykle připojují k centrále pomocí kablíku, který je součástí dodávky. Díky tomu jako jediná součást nekomunikuje s centrálou bezdrátově, ale přes propojovací kabel. Vnitřní siréna se umísťuje v blízkosti centrály.
Někdy se může stát, že centrála může také sloužit i jako vysílač a to tehdy, kdy je přímo v centrále zabudován vysílač pro bezdrátovou sirénu. Centrála se aktivuje, jakmile dojde k vyhlášení poplachu sirény rádiovým signálem.
Napájení
Zákazníci se nejčastěji ptají na to, jaký je způsob napájení jednotlivých částí jestli případný výpadek napětí v síti nemůže mít negativní vliv na zabezpečení budovy. Je to snadné, centrála GSM alarmu je obvykle napájena ze síťového adaptéru a bývá běžně vybavená vestavěným malým akumulátorem. Ten se průběžně dobíjí a dokáže zajistit provoz centrály, pokud dojde k výpadku napětí v síti i po dobu několika hodin. Tato bezdrátová čidla jsou napájena buď 9V bateriemi, tužkovými bateriemi, magnetické dveřní kontakty obvykle 12V baterií typu 23A. Všechny tyto uvedené baterie koupíte ve větších prodejnách elektro a vydrží v běžných podmínkách min. jeden rok. Venkovní bezdrátová siréna obsahuje obvykle zálohovací baterii, která by měla být schopna udržet sirénu v činnosti, pokud dojde k výpadku napájení v síti po dobu až několika hodin.
Je lepší klávesnice a displej nebo stačí bez klávesnice?
Jestliže se chystáte koupit GSM alarm, je lepší koupit typ s vestavěnou klávesnicí, ta výrazně zjednodušuje nastavení. Zabezpečovací systémy jsou na bázi bez vestavěné nebo přídavné klávesnice, je tedy velmi důležité nastavovat z mobilního telefonu přes SMS příkazy. Toto ovšem není pohodlné řešení. Moderní typy umožňují také ovládání přes tzv. chytré mobily, právě díky aplikacím pro Android, iOS a jiné. Ovšem klávesnice a displej je oproti tomu jednodušší řešení.
Pokud chcete zabezpečit pouze jednu místnost ve firmě, doma nebo například se jedná o garáž, potom vám bude stačit ten nejjednodušší typ a můžeme vám doporučit také jednoduchý typ bez klávesnice. Ovšem pokud byste chtěli zabezpečit celý dům nebo více místností ve firmě, je GSM alarm s vestavěným displejem a klávesnicí opravdu mnohem přínosnější.
Tyto GSM alarmy můžete ovládat jednoduše pomocí dodávaných klíčenek nebo přes mobilní telefon. Pokud se vám stane, že klíčenku zapomenete v práci nebo doma a nikdo není schopen deaktivovat GSM alarm ze svého mobilu, pak nastane problém. Ovšem toto se vám nemůže stát v případě, že je k dispozici klávesnice, kterou použijete jednoduše k deaktivaci.
Základní běžně dodávané sady
Výhodou je, že GSM alarm je většinou dodán jako takzvaná předkonfigurovaná sada, zákazník tedy nemusí nic nastavovat a ušetří si tak mnoho práce. Centrála by měla volat nebo posílat SMS. Můžete si také přikoupit přídavná čidla
Jaká jsou rizika, která jsou spojena s nákupem alarmu?
Když budete vybírat GSM alarm, je důležité obrátit se pouze na solidní společnost, která bude dodržovat poměr základních kritérií, které jsou kvalita, cena a jednoduchost použití. Pro zákazníky by měla být manipulace velice snadná, kupují si přeci alarm proto, aby ochránili svůj majetek a zároveň jej lehce nainstalovali.
Hodně firem se příliš nezabývá s detaily s možnými chybami v řídícím softwaru a často se pak ani nezabývají kvalitou zpracování zabezpečovacího zařízení jako celku. Zkrátka nakoupí u jednoho z výrobců zboží, a když o něho bude zájem, tak je to v pořádku. Jakmile se budou hromadit reklamace, tak se prodej rychle ukončí a místo alarmů se od jiného výrobce dovezou pro změnu jiné výrobky. Tohle ale není příliš korektní jednání pro žádnou ze zúčastněných stran. My se snažíme zákazníkům nabízet pouze kvalitní zboží, které je prověřené.