Proč nakupovat u nás?
Máme více než 8000 kusů položek ve vlastním skladu.
Záruka na zboží až 7 let.
Doprava zdarma při nákupu nad 500,- Kč
1/2017
Alarm GSM fungující na principu běžné mobilní sítě je oblíbeným řešením zabezpečení vašeho majetku. Přitom nemusí jít vůbec o drahé zařízení, protože jednoduché zařízení si můžete namontovat i sami.
Dnes je vše jednodušší
Ještě před několika lety byl GSM alarm utopií. Alarmy využívaly běžné pevné telefonní linky a jejich instalace a provoz byly tak drahé, že podobné zabezpečení bylo pouze v možnostech velkých firem a bohatých klientů ze soukromé sféry. Instalace bez servisního technika byla prakticky nemyslitelná, protože technologie jako taková byla ještě v plenkách a musela být složitě propojena s centrálou. Bezdrátový přenos byl tehdy hudbou budoucnosti.
Potřeba zabezpečit svůj majetek ale stále rostla. Proto se výrobci začali soustředit na hledání způsobu, jak to umožnit i běžným zákazníkům bez milionů na účtech. Proto přišla nová generace alarmů, která byla cenově dostupnější. Problém byl ale v neustálé nutnosti kabelového propojení s centrálou a hlášení poplachů přes pevnou linku. To je jednak nepraktické, a jednak to umožňovalo snadno vyřadit alarm ze hry přestřižením kabelů.
Mezitím se po celém světě stihly rozšířit mobilní telefony fungující na principu GSM sítí. Proto výrobci alarmů investovali do výzkumu této technologie a představili úplně novou generaci bezdrátových GSM alarmů. Masovějšímu rozšíření napomohla i rostoucí popularita mobilních telefonů, které se staly prakticky nezbytnou výbavou pro každého.
V dnešní době jsme na tom tedy tak, že máme k dispozici relativně levné, technologicky velmi vyspělé, ale zároveň na ovládání, instalaci i servis jednoduché alarmy, které si může domů pořídit prakticky každý.
Na jakém principu funguje GSM alarm?
Bezdrátové GSM alarmy fungují v běžné mobilní síti a oznámení o poplachu ihned odesílají na předem navolená telefonní čísla mobilních telefonů. K upozornění dojde v případě, že čidla alarmu zahlásí centrální jednotce narušení. Dražší možností, kterou používají především firmy, je napojení GSM alarmu na Pult centrální ochrany. Tedy operační středisko bezpečnostní agentury, která v případě narušení ihned vyjíždí na místo, často i za asistence policie.
Jak si představit GSM alarm?
Přestože technické provedení i konkrétní druhy techniky se model od modelu liší, všechny alarmy mají několik základních neměnných součástek:
-Centrální jednotka je srdcem i mozkem celého alarmu. Jedná se o centrální krabičku umístěnou obvykle na zdi. Ta přijímá a vyhodnocuje signály z jednotlivých čidel alarmu a v případě vyhodnocení narušení spustí alarm jako takový. Dnešní moderní centrální jednotky už zpravidla obsahují LCD displej a klávesnici s čísly pro ovládání.
-Dálkové ovládání je dodáváno k některým alarmům nejen kvůli případné absenci displeje a klávesnice. Může být řešeno různě, od malé krabičky připomínající klíčky od auta až po propojení alarmu s mobilním telefonem prostřednictvím SMS pokynů.
-Siréna u alarmu může i nemusí být přítomna. Záleží, jestli chcete narušitele odradit a zahnat, nebo jen chcete být upozorněni na jeho přítomnost a mít možnost ho zadržet.
-Pohybové čidlo je základním nástrojem pro detekci pohybu. Vyhodnocují pohyb všech objektů, které mají vyšší teplotu, než je teplota okolí. Problém nastává, pokud máte domácí mazlíčky. Použití pohybových čidel není vhodné ani ve venkovních prostorách. Pohybové čidlo se zpravidla instaluje do horního rohu místnosti, případně existují i středová čidla umisťovaná doprostřed stropu místnosti. Někdy může u pohybových čidel docházet k falešným detekcím, v takovém případě je potřeba zásah a vyladění od servisního technika.
Magnetická čidla se používají k zabezpečení přístupových cest, tedy dveří a oken. Pokud dojde k otevření zabezpečených dveří či okna, rozpojí se magnetický kontakt a je spuštěn alarm. Existují také detektory rozbitého skla, které pomohou odhalit pokus o přístup touto cestou.
Některé alarmy však mohou být vybaveny i pro širší škálu událostí než jen vloupání a narušení vašeho prostoru. Lepší modely jsou vybavené například požárním hlásičem, který dokáže spolehlivě detekovat kouř. V objektech, kde je plynové potrubí, dokonce mohou být instalovány už i hlásiče plynu.
Všechny alarmy jsou pak také vybavené zesilovačem, který umožňuje spolehlivý přenos signálu.
Zásady správného rozmístění čidel
Při rozmístění čidel a ochrany pamatujte na to, že šetřit se nevyplatí. Na vstupní dveře do objektu rozhodně patří magnetický spínač detekující otevření dveří. Stejně tak by v každé jednotlivé místnosti, skrz kterou lze teoreticky do objektu proniknout, měl být pohybový senzor. Toto se nevyplatí podcenit. Případný narušitel může totiž náhodou ke vstupu zvolit nezabezpečenou místnost a napáchat škody dřív, než stihne spustit alarm v místnosti jiné. Pokud se jedná o objekt v přízemí, určitě doporučujeme instalovat i detektory rozbití skel v oknech. Čidla na detekci kouře a plynu poté umisťujeme tam, kde je to nezbytné. Tedy zejména poblíž plynových spotřebičů a tam, kde hrozí zvýšené riziko požáru.
Opravdu jsou lepší bezdrátová čidla?
Snadno a jasně řečeno - ano. V dnešní době už prakticky neexistuje důvod, proč montovat čidla s drátovým propojením na centrální jednotku. Nezapomínejte, že to obvykle vyžaduje nutnost zakrývání kabelů pod lišty, někdy je nutné provádět také stavební úpravy. Oproti tomu u bezdrátových čidel takové starosti odpadají. Nezpochybnitelná je také větší bezpečnost. U běžného drátového čidla stačí přestřihnout drát a čidlo nefunguje. Zato bezdrátová čidla s rádiovým přenosem jsou opravdu bezpečná a běžný zloděj nedokáže jejich činnost nikterak rušit.
Možnosti napájení GSM alarmu
Elektrické zařízení se bez zdroje energie neobejde. Naprostou klasikou je napájení z běžné elektrické sítě. Problém ovšem nastává v okamžiku, kdy dojde k výpadku proudu. Ať už se jedná o nehodu, nebo cílené odstavení elektřiny ze strany pachatele. Většina moderních alarmů už je dnes standardně opatřena záložním zdrojem energie, typicky malým akumulátorem, který udrží zařízení v provozu i několik hodin. Velmi zajímavou alternativou jsou pak autonomní alarmy. Někdy se jim také říká \"ostrovní GSM alarmy.\" Jejich akumulátory mohou vydržet v provozu klidně i rok. Novinkou na trhu je pak možnost propojení alarmu s fotovoltaickým článkem, který učiní alarm plně autonomním a bezúdržbovým.
Přídavná zařízení pro GSM alarmy
Na dražší alarmy je obvykle možné připojit i různá externí zařízení pro zvýšení zabezpečení. Například senzory pro rozsvícení světel v případě vyhlášení poplachového stavu nebo aktivaci kamerového systému v tomtéž případě. V některých případech je možné přes dálkové ovládání alarmu ovládat také některé domácí spotřebiče ve vaší nepřítomnosti.
Na co si dát pozor při výběru?
Dnešní trh je doslova přehlcený různými variantami alarmů. Problém ale nastává nejenom v kvalitě zpracování, ale i použití v českém prostředí. Mnohé zahraniční GSM alarmy nemusí být kompatibilní s českými telefonními čísly. Rozhodně tedy nedoporučujeme kupovat alarm na vlastní pěst. Lepší je nechat si poradit a nechat si doporučit takový alarm, který je skutečně určený pro použití na českém trhu. Občas se mohou vyskytnout také problémy s řídícím softwarem alarmu. Proto vybírejte takové výrobce a prodejce, kteří mohou zaručit, že integritu firmwaru GSM alarmu neustále prověřují a zlepšují a mohou vám zaručit případné přehrání firmwaru na vylepšenou verzi bez chyb.
Co všechno umí GSM alarm?
-Časově nastavitelné zabezpečení. Můžete si sami přes řídící jednotku nastavit, v jakých časech se má alarm zapnout či vypnout. Nemusíte si tak lámat hlavu s tím, jestli jste náhodou nezapomněli alarm při odchodu aktivovat.
-Zpoždění aktivace při odchodu je důležitá v případě, že alarm nemáte nastavený automatické spuštění. Musíte mít totiž čas mezi zakódováním a opuštěním budovy. Lepší alarmy mají tento čas nastavitelný.
-Ochrana před rušením GSM pásma je důležitá. Pokud by totiž narušitele napadlo použít rušičku a snažit se alarm sabotovat, může centrální jednotka vyhodnotit výpadek GSM signálu jako stav narušení a vyhlásit poplach alespoň sirénou.
-Upozornění na výpadek napájení se hodí, i když víte, že má alarm externí akumulátor. Náhlý výpadek proudu totiž může signalizovat, že něco není tak úplně v pořádku.
Bez SIM karty to nepůjde
GSM alarmy fungují na principu mobilních sítí, jak už jsme si několikrát říkali. Proto je nutné vybavit alarm SIM kartou, ze které se bude uskutečňovat volání či zasílání SMS o alarmu. Běžné alarmy obvykle spolupracují se SIM kartami všech operátorů na českém trhu. Nejčastější variantou je umístit do alarmu klasickou předplacenou kartu s dobíjeným kreditem. Můžete se ale také zkusit zeptat svého operátora, zda nemá k dispozici speciální karty s tarifem pro využití v alarmech.